Czynności toaletowe, które mogą zapobiec stanom zapalnym hemoroidów

Czynności toaletowe, które mogą pomóc w zapobieganiu hemoroidów

Aby nie dopuścić do stanów zapalnych hemoroidów, zwróćmy uwagę na czynności toaletowe podczas wypróżniania. Problem hemoroidów, czyli powiększających się guzków krwawniczych odbytu dotyka coraz większe rzesze ludzi. Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią. Zaleganie krwi może mocno zaostrzać stan zapalny guzków i tkanek odbytu. W efekcie możemy doznać wielu przykrych dolegliwości, na czele z bólem, pieczeniem oraz z utrudnieniem wypróżniania się. Szczególnie trzeba jednak uważać na krwawienia. Jeśli zauważysz u siebie krwawienia związane z hemoroidami, zgłoś się do lekarza, zwłaszcza jeśli przytrafiło Ci się to po raz pierwszy. Krwawienia te mogą mieć różne przyczyny,  niekiedy bardziej poważne, takie jak nowotwór jelita grubego, będący bardzo rozpowszechnioną formą raka.

Każdy z nas ma jakieś przyzwyczajenia toaletowe, które niestety mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych hemoroidów, powodując podrażnienia, krwawienia oraz swędzenie.

Oprócz diety bogatej w błonnik, zwiększenia aktywności ruchowej, duży wpływ na stan naszych hemoroidów mają również pewne czynności toaletowe, które mogą zapobiec stanom zapalnym hemoroidów lub przyspieszyć gojenie się żylaków odbytu.

Jeśli nie chcesz mieć problemów z hemoroidami to:

  • Nie czekaj, aż poczujesz potrzebę pójścia do toalety. Przestrzegaj naturalnego rytmu wypróżnień w Twoim organizmie;
  • Nie przyj w toalecie. Naturalne ruchy jelit muszą wywołać wypchnięcie stolca bez użycia siły; możesz ewentualnie użyć lekkiej siły mięśni brzucha, ale nigdy nie więcej niż przez 15 sekund;
  •  Nie siedź na sedesie dłużej niż 5 minut. Pozycja siedząca zwiększa nacisk na odbyt, co nie jest wskazane w sytuacji, gdy żyły są już napęczniałe i rozszerzone. Jeśli zajdzie taka potrzeba, podmyj się i przejdź , oczekując aż powróci potrzeba oddania stolca.
  • Nie podcieraj się nadmiernie papierem toaletowym. Musisz jednak zachować najwyższy poziom czystości, aby uniknąć zapalenia i infekcji. Każdorazowe podmywanie się wodą po oddaniu stolca, jak to czynią mieszkańcy krajów arabskich, wyjaśnia ich mniejszą skłonność do powstawania hemoroidów.
  • Pozycja siedząca na toalecie nie sprzyja wydalaniu tak jak pozycja kuczna i dlatego potrzebne jest silne „parcie”. Na podstawie badań opublikowanych w latach 80-tych stwierdzono, że u 18 osób na 20 fakt korzystania z toalety w pozycji kucznej przyczynił się do zniknięcia hemoroidów. Obecnie jednak korzystamy z sedesu a nie jak kiedyś z dziury w posadzce i dlatego trudno jest zastosować pozycję kuczną.

Reasumując, jeśli chcemy mieć zdrowy układ pokarmowy zastosujmy w swoim życiu powyższe czynności toaletowe.

 

/żródło: Poczta zdrowia/