Zdrowa prostata

Najbardziej popularną chorobą prostaty jest jej łagodny przerost. Z tym schorzeniem w mniejszym lub w większym stopniu, prędzej czy w póżniejszym wieku, zmaga się aż 80 % mężczyzn zamieszkujących Europę.  Problemy z prostatą wywołane przez rozrost prostaty zaczynają się na ogół po 50 roku życia mężczyzny.

Jak leczyć przerost i inne choroby prostaty ? Czy prostatę można leczyć metodami naturalnymi ? Czy jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z niektórymi chorobami gruczołu krokowego ?

Zanim sobie odpowiemy na powyższe pytania, przedtem zdefiniujmy samo pojęcie prostaty, wymieńmy jej podstawowe funkcje a także scharakteryzujmy najczęściej występujące choroby gruczołu krokowego.

Prostata jest jednym z elementów męskiego układu płciowego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i otacza pierścieniowato cewkę moczową. Prostata inaczej gruczoł krokowy lub stercz jest narządem nieparzystym, wielkości orzecha włoskiego. Stercz nie jest jednolitym gruczołem, ale narządem zbudowanym z 30-50 drobnych gruczołów. Masa zdrowej prostaty wynosi ok. 20g. Gruczoł ten produkuje wydzielinę, która jest głównym składnikiem spermy. Ma istotne znaczenie dla życia i ruchliwości plemników.

Prostata wraz z wiekiem mężczyzny powiększa się. W pierwszych miesiącach życia człowieka płci męskiej gruczoł ten ma wielkość ziarnka grochu, natomiast u dojrzałego 30-letniego mężczyzny osiąga wielkość orzecha. Niestety, u znacznej części mężczyzn po 50 roku życia prostata powiększa się ponad normę, czym przysparza im wielu problemów zdrowotnych.

zdrowa prostata - leczenie chorób prostaty

Choroby prostaty – leczenie chorób prostaty

Najczęściej występujące choroby prostaty to:

– zapalenie prostaty

– łagodny przerost ( rozrost ) gruczołu krokowego

– rak prostaty

Na rozwój chorób prostaty na pewno wpływ ma tryb życia i dieta.

A oto główne czynniki mające wpływ na stan gruczołu krokowego:

– dieta uboga w owoce i warzywa, z nadmiarem mięsa i tłuszczów oraz stosowanie ostrych przypraw

– wysoka kaloryczność posiłków i otyłość

– stosowanie używek: palenie papierosów, zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy i herbaty

– siedzący tryb życia, stres i napięcia nerwowe

– zanieczyszczone środowisko naturalne

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty może być:

* ostre bakteryjne

* przewlekłe bakteryjne

* przewlekłe niebakteryjne

Najlepszych sposobem na uniknięcie zapalenia prostaty jest regularna i dokładna higiena. Najczęściej stany zapalne gruczołu krokowego występują u mężczyzn w wieku 30-40 lat.

Główne objawy zapalenia prostaty:

– na początku są to bóle w pachwinie lub w okolicy odbytu występujące podczas stosunku albo przy wypróżnieniu

– bolesne parcie na mocz

– bóle przy oddawaniu moczu

– wyciek z cewki moczowej

– gorączka, dreszcze i uczucie zmęczenia

Ostre zapalenie stercza jest najczęściej skutkiem infekcji bakteryjnej w cewce moczowej lub przez zakażenie dróg moczowych. Wywołują je zazwyczaj pałeczki gram-ujemne, Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter a także Chlamydia Trachomatis i mycoplazmy płciowe, gonokoki. Inną przyczyną wystąpienia zapalenia prostaty jest niedrożność kanalików gruczołowych.

Może się jednak zdarzyć, że infekcja rozprzestrzenia się poprzez krew lub naczynia limfatyczne. Grużlica i choroby weneryczne również mogą wywołać stan zapalny gruczołu krokowego. Prostata dotknięta zapaleniem jest obrzęknięta i bolesna. Ostre stany zapalne prostaty leczone są na ogół antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi. Wspomagająco można zastosować naturalne metody leczenia, użyć preparatów zawierające żurawinę czy pokrzywę. Należy leżeć w łóżku i odpoczywać. Można za zgodą lekarza stosować ogrzewanie termoforem lub elektryczną poduszką.

 Jeśli leczenie chorób prostaty nie zostanie w porę zastosowane, istnieje ryzyko powstania ropnia lub przejście ostrego zapalenia stercza w przewlekłe, a to może łączyć się z infekcją pęcherzyków nasiennych.

W przewlekłym bakteryjnym zapaleniu stercza dochodzi do zapalnego zespołu przewlekłego bólu miednicy, spowodowanego przez zakażenie dróg moczowych, Najczęściej przewlekłe zapalenie następuje po ostrym zapaleniu prostaty.

W przewlekłym bakteryjnym zapaleniu gruczołu krokowego można, w szczególnych przypadkach, łączyć leczenie antybiotykami z masażem prostaty. Masaż taki wykonuje tylko lekarz, wyciskając wydzielinę ze stercza. Uzyskuje się przez to lepsze ukrwienie gruczołu, przyspieszając proces zdrowienia. Zaniedbane przewlekłe zapalenie stercza może doprowadzić do zakażenia całego organizmu.

Przewlekłe, niebakteryjne zapalenie prostaty to niezapalny zespół przewlekłego bólu miednicy, nazywany też prostatodynią. Ciekawostką jest to, że mimo, że nie jest to zapalenie wywołane przez bakterie, niekiedy w proces leczenia włącza się antybiotyki. Stosuje się też leki uspokajające czy nawet antydepresyjne.

Przyczyny przewlekłego, niebakteryjnego zapalenia prostaty to:

nadmierny stres

siedzący tryb życia, długotrwale siedzenie w samochodzie

mała aktywność ruchowa

swoboda seksualna, albo brak stosunków

leczenie chorób prostaty

Bardzo dobre efekty przynoszą też naturalne metody na leczenie chorób prostaty. Naturalnym środkiem leczniczym mającym zastosowanie m.in. w zakażeniach prostaty i dróg moczowych jest niewątpliwie Palma sabal zwana też bocznią piłkowaną (Saw Palmetto lub Serenoa repens), która wchodzi w skład naturalnego suplementu diety – Fitosterol,  o którym przeczytasz poniżej. 

Sama Palma sabal pobudza układ odpornościowy. Dzięki aktywnym substancjom tzw. sterolom zapobiega ona też łagodnemu przerostowi gruczołu krokowego oraz zmniejsza objawy jemu towarzyszące. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk tkanek. Ponieważ obniża stężenie hormonów sprzyjających rozwojowi komórek nowotworowych, może nawet być stosowana w profilaktyce raka prostaty.

Łagodny przerost gruczołu krokowego

Łagodny przerost prostaty to choroba, która najczęściej występuje u mężczyzn w wieku ok. 50 lat. Schorzenie rozwija się powoli, latami. Skutkiem tego jest stopniowo powiększający się stercz.

W wieku ok. 50 lat często występuje brak równowagi między kobiecymi i męskimi hormonami płciowymi w organiżmie, następuje zwiększenie stężenia żeńskich hormonów płciowych. Skutkiem takiego zaburzenia hormonalnego jest powiększanie się określonego obszaru gruczołu krokowego. Powiększony gruczoł naciska na ścianki cewki moczowej, zwężając ją i zaburzając odpływ moczu.

łagodny rozrost prostaty

A o to jakie objawy mogą wystąpić przy łagodnym przeroście prostaty:

– konieczność częstego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy

– gwałtowne parcie na mocz i nietrzymanie moczu

– słaby, przerywany strumień moczu, wydłużenie czasu oddawania moczu

– trudności z oddawaniem moczu i całkowitym opróżnieniem pęcherza

– wykapywanie moczu z cewki po oddaniu moczu

– całkowite zatrzymanie moczu

– ból w jamie brzusznej, przy nasadzie penisa lub z tyłu jąder

– niekiedy gorączka i dreszcze

– bolesny wytrysk

– impotencja

Powiększenie rozmiarów stercza spowodowane jest wzrostem liczby komórek gruczołowych oraz włókien mięśniowych w jego obszarze. Takie komórki nie mają charakteru nowotworowego czyli łagodny rozrost stercza nie jest nowotworem złośliwym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że łagodny przerost stercza może doprowadzić do zakażenia dróg moczowych, kamicy nerek (Zobacz: zdrowe nerki), niewydolności nerek, wodonercza i innych powikłań.

Aby nie dopuścić do powikłań i stanów nowotworowych prostaty, oprócz zdrowego trybu życia i właściwej diety, należy kontrolować stan swojego zdrowia.

Mężczyżni w wieku ok. 50 lat powinni raz w roku poddać się urologicznej konsultacji lekarskiej.

W ramach tej konsultacji lekarz urolog dokona badania per rectum gruczołu krokowego (wprowadzając swój palec do odbytu pacjenta). Chodzi tu o ocenę wielkości, kształtu i struktury prostaty. W ten sposób można wykryć guzy stercza.

Pacjent z rozrostem stercza powinien również przynajmniej raz w roku wykonać ogólne badanie moczu, badanie USG jamy brzusznej włącznie z gruczołem krokowym i oceną zalegania moczu w pęcherzu moczowym. Bardzo ważnym elementem diagnostycznym stanu prostaty jest badanie PSA krwi (swoisty antygen sterczowy). Wartości tego wskażnika zmieniają się z wiekiem i wielkością stercza. W przypadku raka prostaty, w zapaleniu gruczołu krokowego jak również po badaniach endoskopowych, wskażnik ten przyjmuje większe wartości.

W wieku 40 – 49 lat wartość PSA powinna być mniejsza niż 2,5 ng/ml

U osób w wieku 50 – 59 lat PSA ma przybierać wartości poniżej 3,5 ng/ml

U mężczyzn powyżej 60 roku życia wskażnik PSA powinien być mniejszy niż 4,5 ng/ml.

Może być tak, że nawet przy niskiej wartości PSA, wystąpi nowotwór prostaty. Z kolei podwyższony wskażnik PSA nie zawsze świadczy o obecności raka stercza.


rozrost prostaty - leczenie chorób prostaty
Jak leczyć rozrost gruczołu krokowego ?

Sposób leczenia łagodnego rozrostu jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Niekiedy, na początku choroby nie podejmuje się żadnego leczenia a ogranicza się tylko do obserwacji.

W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia objawów rozrostu występują cztery stadia rozwoju tej choroby. Mężczyżni z łagodnymi lub umiarkowanymi dolegliwościami, charakterystycznymi dla I i II stadium choroby, leczeni są tylko farmakologicznie. Chodzi o to, żeby zmniejszyć dolegliwości, poprawić komfort oddawania moczu oraz zniwelować ryzyko powikłań rozrostu prostaty.

Stosuje się tu preparaty zawierające odpowiednią ilość witaminy E, cynku, leki ziołowe, leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne i inhibitory 5 alfa reduktazy. Bardzo dobre rezultaty w leczeniu rozrostu prostaty daje stosowanie preparatów zawierających Palmę sabałową, takich, jak np. Ekstrakt z palmy sabałowej i likopenu – kliknij i zobacz opis


 W III i w IV stadium zaawansowania choroby leczenie farmakologiczne może okazać się nieskuteczne. Wówczas dokonuje się zabiegów chirurgicznych na prostacie. Są te przypadki, gdy powtarzają zakażenia układu moczowego, powstaje kamica pęcherza moczowego, tworzą się zastoje moczu w drogach moczowych, dochodzi do niewydolności nerek, powtarzają się epizody z krwiomoczem, dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu.

Rak prostaty

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Najbardziej zagrożeni wystąpieniem raka gruczołu krokowego są mężczyźni powyżej 65 roku życia. Na świecie, jeden mężczyzna na sześć choruje na raka prostaty. W naszym kraju rak stercza zajmuje III miejsce wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów.

Przyczynami występowania tej groźnej dla mężczyzn choroby, oprócz wymienionych wyżej ogólnych przyczyn chorób prostaty, mogą być uwarunkowania genetyczne oraz przewlekłe, szczególnie nie leczone choroby zakaźne.  Dużo ostatnio mówi się na temat braku zrównoważonej diety, zanieczyszczenia środowiska czy otyłości, jako czynników, które zwiększają ryzyko występowania raka prostaty. Jeśli mówimy o diecie, to warto zwrócić uwagę na najnowsze wyniki badań naukowych, które potwierdziły, że ryzyko zachorowania na raka jest większe u mężczyzn, którzy spożywali większe ilości produktów mlecznych i wapnia.  Szczególnie jogurty stwarzają najwięcej problemów, ponieważ ryzyko zachorowania wzrastało o 60% po zwiększeniu spożycia o każdy jogurt (125g) na dobę. Dlaczego tak jest ? Produkty mleczarskie dostarczają organizmowi spore ilości wapnia, jednak istnieją podejrzenia, że zmniejszają one poziom aktywnej witaminy D, która z kolei jest jednym z oręży w profilaktyce raka, w tym raka prostaty.

W początkowym okresie nowotwór stercza może w ogóle nie dawać żadnych objawów, albo takie objawy, jakie występują w łagodnym przeroście stercza. W późniejszym okresie może wystąpić krew w moczu, ból podczas oddawania moczu, oraz tępy, przewlekły ból w dolnym odcinku kręgosłupa, miednicy mniejszej lub w górnych partiach ud. W zaawansowanym stadium tej niebezpiecznej choroby prostaty mogą wystąpić przerzuty do kości, węzłów chłonnych, pęcherza moczowego i innych narządów naszego ciała.

rak gruczołu krokowego - leczenie chorób prostaty

Wybór metody leczenia raka prostaty w dużej mierze zależy też od specjalizacji lekarza. Urolodzy w znacznym stopniu preferują stosowanie metod radykalnych włącznie z usunięciem gruczołu krokowego, podczas gdy onkolodzy bardziej skłaniają się ku zachowaniu prostaty. Leczenie raka prostaty w początkowym okresie w zasadzie sprowadza się do leczenia hormonalnego, które opóżnia rozwój choroby. W zaawansowanych stadiach rozwoju nowotworu prostaty stosuje się bardziej radykalne metody leczenia, a w zasadzie ratowania życia pacjenta. Chodzi tu o takie metody jak: operacje chirurgiczne, niekiedy z usunięciem jąder, czy nawet z całkowitym wycięciem stercza, radioterapię, zastosowanie izotopów promieniotwórczych. Po operacji 40 – 60% mężczyzn staje się impotentami. Wielu z nich cierpi też z powodu nietrzymania moczu. W przypadku wystąpienia rozległych przerzutów, zwłaszcza u osób starszych pozostaje tylko otoczenie pacjenta opieką paliatywną, która może co najwyżej nieco złagodzić skutki choroby i przedłużyć życie choremu. Okazuje się jednak, że 7 mężczyzn na 10 z rakiem prostaty umiera z powodów innych niż nowotwór, na przykład z powodu choroby serca, udaru mózgu czy starości. Rak prostaty jest przede wszystkim oznaką starzenia się, aż 90% dziewięćdziesięciolatków ma raka prostaty ! Jak już wspomnieliśmy ryzyko zachorowania wzrasta szczególnie po pięćdziesiątym roku życia, choć w ostatnich latach notowano przypadki raka u trzydziesto- i czterdziestolatków. Piszemy o tym, aby uwrażliwić mężczyzn, szczególnie tych po 50 roku życia, aby nie zapominali o corocznych wizytach u lekarzy specjalistów (urologów) i pamiętali o badaniach, o których napisano powyżej.

Naturalne metody leczenia chorób prostaty

Receptą na choroby prostaty może też być stosowanie niektórych witamin czy minerałów. Witamina E zapobiega chorobom prostaty. Jest ona doskonałym antyutleniaczem, niszczy wolne rodniki, czyli działa przeciw nowotworowo. Ważna jest też rola cynku, który również chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, ogranicza rozrost prostaty.

Bardzo pomocne, szczególnie w profilaktyce antynowotworowej prostaty, jak również w leczeniu przerostu gruczołu krokowego są naturalne suplementy diety.

Są to preparaty roślinne zawierające:

a) wyciąg z kory śliwy afrykańskiej,

b) wyciąg z owoców palmy sabalowej

c) wyciąg z liścia lub korzenia pokrzywy

d) olej z nasion dyni

e) olej z zarodków kukurydzy

f) ziołowe kompozycje wieloskładnikowe

Niestety nie wszystkie preparaty są lekami, czyli mają udokumentowaną badaniami klinicznymi skuteczność leczenia chorób prostaty.

Jednym z takich naturalnych preparatów, mających właściwości produktu leczniczego jest Himplasia. Właściwości lecznicze Himplasii zostały potwierdzone badaniami naukowymi. W trakcie rocznych badań objawów rozrostu stercza okazało się, że poziom rozrostu obniżył się lub został wyeliminowany u od 40 % do 70% pacjentów i to dzięki stosowaniu Himplasii. Preparat ten po 3 miesiącach stosowania obniżył statystyczny wskaźnik poziomu PSA stercza z 4,57 do 2,89. W przypadku Himplasii wykazano redukcję wagi gruczołu z 37,72 gramów do 34,02 grama. Przebadano również zaburzenia erekcji wywołane przez łagodny rozrost prostaty. Analiza danych z 11 badań wykazała, że u 82% mężczyzn z takimi dolegliwościami odnotowano poprawę erekcji w wyniku leczenia Himplasią. Mało tego, prawie połowa mężczyzn objętych analizą oceniła, że pod koniec terapii uzyskała erekcję, którą można ocenić jako normalną. Są to naprawdę rewelacyjne wyniki i to tylko dzięki naturze, głównie dzięki fitosterolom zawartym w Himplasi, w dodatku bez żadnej chemii ! Ponadto nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.

Możesz więc być pewien, że Himplasia w skuteczny sposób uchroni Twoją prostatę przed niekontrolowanym rozrostem oraz wspomoże Twoje funkcje seksualne i rozrodcze. Medykament ten ogranicza przemianę testosteronu w dihydrotestosterol oraz działa przeciwzapalnie, moczopędnie i antyseptyczne w stosunku do dróg moczowych.

Dzięki Himplasii zapomnisz o takich symptomach łagodnego przerostu prostaty jak: 

– przerywany strumień moczu, wykapywanie moczu z cewki po oddaniu moczu, oddawanie moczu „na raty”, uczucie niepełnego oddania moczu, oddawanie moczu w nocy (od 1- 4 i więcej razy), częstomocz dzienny, gwałtowne parcie na mocz, niemożność powstrzymania oddawania moczu 
– osłabienie strumienia moczu, czekanie z rozpoczęciem oddania moczu, 
– powiększony rozmiar i masa stercza
– rozwój mikroorganizmów 
– nawracające zapalenia gruczołu krokowego 
– bezpłodność
 
 
 

Himplasia na choroby prostaty