Zdrowe odchudzanie

Problem otyłości, w krajach rozwiniętych, dotyczy jednego na pięciu mężczyzn i jednej na trzy kobiet. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2005 roku na świecie było 400 mln osób otyłych, a 1,6 mld osób miało nadwagę.
Jeśli nic się nie zmieni, to w najbliższych latach liczba osób otyłych może przekroczyć 1 mld, a ludzi z nadwagą będzie grubo ponad 2 mld. W USA problem otyłości dotyka aż 50% dorosłej populacji tego kraju. Według różnych żródeł z powodu otyłości co roku umiera w Stanach Zjednoczonych ok. 300 000 osób. Są to wartości przerażające, porównywalne do liczb ofiar konfliktów wojennych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każdy człowiek, który przekracza idealną masę ciała o ponad 20% jest uważany za otyłego.

idealna waga

Nietrudno zauważyć, że temat zdrowego odżywiania oraz powiązane z nim ściśle zagadnienie zdrowego odchudzania jest jak najbardziej na czasie. Trzeba głośno mówić, pisać i tłumaczyć ludziom na całym świecie, jakie poważne zagrożenia niesie za sobą nadwaga a przede wszystkim otyłość. Poza problemami natury psychicznej i estetycznej otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre ciężkie choroby, np. na cukrzycę i choroby serca, zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi, macicy, jajników, okrężnicy, gruczołu krokowego i pęcherzyka żółciowego. Nadwaga powoduje też choroby stawów, bóle kręgosłupa czy stóp, choroby układu oddechowego.

niezdrowe jedzenie

Oczywiście, że niekiedy przyczyną otyłości może być dziedzictwo genetyczne – niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na tycie niż inni. O wiele częściej jednak otyłość ma swoje żródło w dziedziczonych złych nawykach żywieniowych. Jest to po prostu jadanie posiłków bogatych w wysokokaloryczne tłuszcze i cukry, podjadanie między posiłkami ciastek, chipsów, herbatników, chipsów, cukierków i czekolady oraz popijanie tego wszystkiego sporą ilością słodkich napojów, winem czy piwem.

jak walczyć z otyłością

Zdrowe odchudzanie, czyli jak skutecznie walczyć z otyłością ?

Zanim poznamy podstawy zdrowego odchudzania i zaczniemy walczyć z otyłością musimy wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z nadwagą, a kiedy jest to już otyłość. Do tego celu służy specjalny wskażnik masy ciała BMI (z ang. Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc wagę (w kg) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Przykładowo, dla osoby ważącej 80 kg i mierzącej 1,82 m wynosi: 80 : 1,80 x 1,80 = 24,70 kg/m2, czyli jest to górny pułap prawidłowej wagi ciała.

A oto jak wyglądają poszczególne przedziały wartości BMI dla osób dorosłych:

mniej niż 19 kg/m2 – niedowaga

więcej niż 19 a mniej niż 25 kg/m2 – prawidłowa masa ciała

powyżej 25 a mniej niż 30 kg/m2 – nadwaga

powyżej 30 a mniej niż 35 kg/m2 – otyłość I stopnia

więcej niż 35 a mniej niż 40 kg/m2 – otyłość II stopnia

powyżej 40 kg/m2 – otyłość III stopnia, czyli skrajna otyłość

Jeśli już wiemy, że mamy nadwagę  lub jest to otyłość, powinniśmy sobie wyznaczyć cel odchudzania. Bez niego nie będzie w nas silnej motywacji. Cel należy określić w sposób realny do osiągnięcia. Najlepiej przypomnieć sobie wagę, przy której czuliśmy się dobrze. Trzeba wiedzieć, że plan odchudzania musi być korzystny dla zdrowia. Poleganie jedynie na lekach, pigułkach odchudzających, których jest obecnie bardzo dużo na naszym rynku, nie wyeliminuje starych nawyków żywieniowych i nie nauczy nowych. Ponadto większość leków odchudzających ma podobne działania uboczne: nerwowość, wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, bezsenność, zmiany nastroju, drżenie, suchość w jamie ustnej, biegunka, zaparcia, świąd, wysypka. Leki te nie mogą być przepisywane na okres dłuższy niż 12 tygodni, ponieważ są zaliczone do powodujących uzależnienie.

Aby zwalczyć otyłość i zrzucić zbędne kilogramy należy podjąć decyzję o całkowitej zmianie nawyków żywieniowych. Zdrowe produkty spożywcze oraz  naturalne suplementy diety to podstawa każdej diety przy odchudzaniu. Samo jedzenie minimalnej ilości pokarmu czy stosowanie diety cud nie przyniesie pożądanych wyników. Na początku organizm traci wagę tylko na drodze zużywania zmagazynowanych węglowodanów i wody, a nie spalania tkanki tłuszczowej. Głodzenie się doprowadza do poważnego niedoboru podstawowych witamin i składników mineralnych. Powinniśmy jeść mało a często; nawet 5 razy dziennie, co 3 godziny. Zbyt długie przerwy powodują spadek cukru we krwi, co objawia się ssaniem żołądka i dużym apetytem. Dieta przy odchudzaniu powinna być oparta na podstawowych zasadach i poradach zdrowego odżywiania. Można ograniczyć ilość spożywanych kalorii, przede wszystkim zmniejszając ilość tłuszczu i węglowodanów. Należy przede wszystkim wyeliminować produkty, które w swoim składzie mają tzw. dodany cukier. Trzeba uważać, bo niektóre produkty, które mają opinie zdrowych są w rzeczywistości bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Mamy tu na myśli różnego rodzaju płatki, soki czy jogurty owocowe. Jeśli chodzi o białko, to powinno pozostać na poziomie dziennego zapotrzebowania. Dzienna dieta powinna wynosić ok. 1000 – 1500 kcal. Spadek wagi ciała nie powinien być większy niż 1kg/tydzień. Szybkie chudnięcie zwykle jest efektem drastycznego obniżenia kalorii. Organizm może tego nie wytrzymać. W dłuższej perpektywie nie da się zachować takiego reżimu i wracamy wówczas do wcześniejszych przyzwyczajeń. Czeka nas więc efekt jo-jo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że należy chudnąć jeszcze wolniej, od 1 do 1,5 kg miesięcznie. Opis odpowiednich ćwiczeń i zdrowej diety zalecanej przez WHO znajdziesz w poradniku:  “Schudnij metodą małych kroków. Wolno, bezpiecznie i na stałe! Zdrowe nawyki krok po kroku” – kliknij i zobaczjak-schudnac-metoda-malych-krokow

Jaka jest recepta na pełny sukces w zdrowym odchudzaniu ?

Jak już wiemy, zdrowe odchudzanie to nie tylko stosowanie zdrowej diety ale również odpowiednia aktywność ruchowa. Poza odpowiednią zmianą sposobu odżywiania się, otyły człowiek powinien zwiększyć ilość ruchu, by wzmocnić osłabione mięśnie i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.
Wiadomo, że regularne ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać masę ciała na idealnym poziomie. Są swoistym rodzajem zmęczenia i antidotum na nudę, która uważana jest za przyczynę przejadania się.
Aby zmotywować się do ćwiczeń warto skorzystać z dobrych poradników znanych trenerów takich, jak np. Jeff i Barbara Galloway. Swoje porady zawarli w poradniku: “Bieganie i odchudzanie dla kobiet. Zdrowa i piękna każdego dnia”

Trzeba upewnić się, że ćwiczenia które będziesz wykonywała codziennie, są odpowiednie dla Ciebie i dla Twojego stylu życia, nawet wchodzenie na piętro w pracy, sprzątanie mieszkania lub chodzenie wokół bloku wieczorem pozwala podwyższyć swój metabolizm. Nawet jeśli spalisz tylko 100 kalorii dziennie, przyczyni się to do zmniejszenia utraty masy ciała. Jeśli chcesz wykonywać intensywniejsze ćwiczenia, aby więcej stracić na wadze, należy rozgrzać się prawidłowo i rozciągnąć. Zacznij powoli. Jeżeli ćwiczenia są dla Ciebie nowością, ćwicz seriami. Osiem serii w ciągu trzech lub czterech tygodni, aby zwiększyć wytrzymałość. Dla uzyskania lepszej formy i zrzucenia kilka kilogramów więcej, dodaj trening wytrzymałościowy 30 do 45 minut, 3 do 5 razy w tygodniu.

Zwróć się do lekarza, aby towarzyszył w każdej fazie utraty Twojej wagi. Dotyczy to zwłaszcza osób które cierpią na poważną chorobę. To samo dotyczy kobiet w ciąży, mamy karmiące lub osoby przyjmujące leki. Nie powinno się chudnąć zbyt szybko, co najwyżej 1kg na tydzień, a dzienny deficyt kalorii powinien wynieść do 1000 kcal. Jeśli zdarzy Ci się zjeść kawałek ciasta na urodziny lub uraczyć się od czasu do czasu dobrą pizzą, to pamiętaj, że następny posiłek musi być odpowiednio mniejszy, tak aby zrównoważyć dzienny bilans energetyczny. Nie zniechęcaj się ! Ważne jest też wsparcie najbliższych Ci osób: członków rodziny czy przyjaciół. Możemy poprosić te osoby, aby nie jadły przy nas produktów spożywczych dla nas niedozwolonych. Jeśli tego nie zrobimy nasza nawet silna wola w procesie odchudzania może być wystawiona na trudną  do przezwyciężenia próbę.

Dobranie diety odchudzającej powinno być zindywidualizowane. Nie ma jednakowej dla wszystkich, uniwersalniej kuracji odchudzającej. Przykładowo osoba z wysokim cholesterolem powinna wykluczyć z jadłospisu wątróbkę, co nie jest wskazane w przypadku osób z anemią. Tak naprawdę dietę powinien nam dobrać specjalista i dlatego warto skorzystać z porad dietetyka. Jeśli trafimy do specjalistycznej poradni dietetycznej, to prawie na pewno otrzymamy polecenie prowadzenia dzienniczka żywieniowego. To właśnie tu powinniśmy notować, co jemy, w jakich ilościach i o której godzinie.
Najważniejsze w komponowaniu diety odchudzającej jest indywidualne dopasowanie jej składu i energetyczności (kaloryczności). Jeśli chodzi o kaloryczność diety to musi być ona tak zredukowana, aby organizm czerpał energię z zgromadzonych wcześniej zapasów energetycznych, spalając przy tym zbędny tłuszcz.

Wielu fachowców uważa obecnie otyłość za chorobę przewlekłą, a w związku z tym zwalczanie otyłości jest procesem długotrwałym i wymaga sporo wysiłku ze strony pacjenta na wielu płaszczyznach: zmiany stylu życia, niekiedy terapii psychologicznej oraz stosowanie odpowiednich, naturalnych, zdrowych i skutecznych środków odchudzających. Jednym z takich naturalnych oręży w walce z otyłością jest bez wątpienia błonnik pokarmowy. Jeśli stawiamy na skuteczne a przy tym zdrowe odchudzanie, to z góry musimy sobie założyć spożycie minimum 18-20 g błonnika dziennie. Dzięki błonnikowi jesteśmy w stanie poprawić funkcjonowanie naszych jelit, a to skutkuje lepszym wydalaniem produktów przemiany materii. Usuniemy z organizmu to co szkodliwe i zbędne, a przez to nie tylko pozbędziemy się zbędnych kilogramów ale również zapobiegniemy wielu grożnym chorobom. O wszystkich zaletach błonnika pokarmowego przeczytasz tutaj

Zdrowe produkty spożywcze oraz naturalne suplementy diety orężem w walce z otyłością 

Osobom, które chcą schudnąć a są mało aktywne ruchowo, w sukurs mogą przyjść niektóre produkty spożywcze oraz naturalne suplementy diety powodujące szybszy metabolizm organizmu. To dzięki nim możemy szybciej pozbyć się zgromadzonych zapasów tłuszczu. Chodzi tu m.in o ostre przyprawy, takie jak: imbir, pieprz, chili. Do grupy sprzymierzeńców spalania tłuszczu należą również zielona i czarna kawa, czerwona i zielona herbata, guarana, czerwone wino, cytrusy i owoce zawierające spore ilości witaminy C. W wymienionych wyżej produktach znajdują się substancje chemiczne pobudzające metabolizm. Najpopularniejsze z nich to: kofeina, katechiny, teina, guaranina, kwas chlorogenowy, piperyna, kurkumina, L-karnityna.

Dobrej jakości L-karnitynę można nabyć tutaj – kliknij


Większość wyżej wymienionych substancji działa synergicznie z innymi. Znane jest szczególnie współdziałanie witaminy C z L-karnityną. Witamina C stymuluje produkcję L-karnityny, która z kolei odpowiada za szybszy transport tłuszczów przeznaczonych do spalenia.

Efektywność działania związków stymulujących spalanie tłuszczu zależy przede wszystkim od ich stężenia. I tu z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy diety charakteryzujące się dużą zawartością substancji powodujących szybsze spalanie tłuszczu. Stosując spalacze tłuszczu trzeba mieć na uwadze racjonalność ich stosowania. Chodzi o to, że nie można ich stosować w nieskończoność. Maksymalny czas aplikowania substancji przyspieszających metabolizm to 7 tygodni. Następną kurację można zastosować dopiero po 3-tygodniowej przerwie. Nie przestrzeganie powyższych zasad może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi, jak: rozstrój żołądkowo-jelitowy z wymiotami i biegunkami, bezsenność, lęki, nadmierne pobudzenie, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zawał serca a przede wszystkim rozchwianie gospodarki hormonalnej organizmu.

Preparaty pobudzające metabolizm zawsze stosujemy przed aktywnością fizyczną. Wykorzystujemy w ten sposób ich pobudzające działanie. W czasie ćwiczeń mamy więcej energii i siły, a to przez to jeszcze szybciej pozbędziemy się zbędnej tkanki tłuszczowej.

W czasie kuracji zdrowego odchudzania nie możemy zapomnieć o dostarczaniu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych: witamin i minerałów. Jeśli brakuje ich w codziennej diecie, warto sięgnąć po sprawdzone standaryzowane naturalne suplementy diety. o tym, jak wybrać najlepsze dla naszego zdrowia suplementy diety przeczytasz tutaj – zdrowe naturalne suplementy diety

Reasumując, stosowanie zasad i porad zdrowego odżywiania, wzmożona aktywność ruchowa w powiązaniu ze ograniczonym w czasie stosowaniem  naturalnych preparatów przyspieszających metabolizm, pozwoli skutecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Życzymy powodzenia.